בבניית בית יש הרבה פרטים קטנים שיש לתת עליהם את הדעת : המיקום של המבנה, הנוחות של התחבורה שנמצאת בסביבת הדירה, מידת זיהום האוויר שיש בסביבת הדירה, היבטים משפטיים הקשורים לרכישת דירה, השגת המימון לרכישת הדירה, בחירת גודל הדירה והיקף ההשקעה ועוד הרבה היבטים. אך כמו כן יש לוודא שהדירה אכן עומדת בתקנות הבניה ואין בדירה כל מיני הפתעות לא נעימות. לצורך כך, קיימות בישראל חברות ביקורת מבנים אשר מתמחות בביצוע בדיקת ליקויי בנייה לבתים לפני קנייה, בכדי לאבחן בעיות וליקויים בנכס. בדיקה כזאת נקראת בדק בית.

מהי בנייה אקולוגית

בניה אקולוגית היא בניה אשר מתחשבת בצרכים אקולוגיים שונים. כך למשל נעשה שימוש בחומרים יותר טבעיים, חומרים שתהליך ייצורם פוגע פחות באיכות הסביבה. כמו כן, הבניה מתמקדת ביצירת מבנה שעושה שימוש חסכוני במים ובחשמל. הבניה האקולוגית שמה דגש על יצירת מבנה שמבודד מחום וקור וזאת על מנת לחסוך בצורך לבזבז חשמל בקירור או בחימום של הדירה. בניה אקולוגית יכולה לעשות שימוש חוזר במים על ידי ניצול של מי מקלחת להשקיה של הגינה, כמו כן יצירה של בית שמסוגל להכיל על הגג מערכת סולרית לייצור חשמל מאפשר בעתיד יצירת חשמל ללא זיהום הסביבה.

מה מייחד בדק בית אקולוגי

לאור הנאמר, ניתן להבין כי בדק בית אקולוגי יבחן את הדירה בראש ובראשונה כמו כל בדק בית רגיל, תוך כדי בחינה של בעיות בטיחות שונות, בחינת העמידות של הדירה מול שיטפונות, בדיקת לחות, בחינה של עמידת הדירה במפרט הטכני שעליו הקבלן חתם ועוד. אך לשירותי בדק בית אקולוגי יש ערך מוסף, והוא שימת דגש על רמת הבידוד של הדירה, בחינה של רמת הצריכה האנרגטית של הדירה, האם לבית יש את האפשרות לעשות שימוש בחשמל סולרי, בחינה של אפשרויות למחזור במסגרת חיי היום יום. כמו כן, הבדיקה תבחן האם החומרים שמהם הנבנה הבית הם חומרים שאינם פוגעים באיכות הסביבה, יש לבחון כמו כן את היכולת של המבנה מבחינה תשתיתית למחזר פסולת.

אך מעבר לשימת הדגש לנושאים האקולוגיים במסגרת בדק הבית, לחברות ביקורת מבנים אקולוגית יש גם את הכלים לייעץ ולהכין תכניות לשדרוג בית קיים בצורה אקולוגית.

ככל הנראה עם גדילת המודעות לנושאים הקשורים לאיכות הסביבה יותר חברות של ביקורת מבנים יציעו שירותי בדק בית אקולוגי על מנת לפנות לקהל יעד גדול יותר. נמצא כי יש אנשים שמעוניינים לדעת לא רק האם הבית שמציעים לו למכירה טוב לאדם הפרטי, אלא האם מדובר במבנה שטוב גם לחברה כולה.