כשאנחנו מתכוונים לרכוש בית חדש אנו בודקים כל מיני אספקטים של הנכס: המיקום שלו, השכונה, כיווני אוויר, מצב הבניין ועוד ועוד. רק דבר אחד חשוב במיוחד אנחנו לא תמיד בודקים- איכות הבנייה. חלקנו מוותרים על בדיקת איכות הבניה כי אנחנו סומכים על הקבלן. אחרים מתוך תחושה ש”אנחנו לא מבינים בזה”. וכך קורה שאחרי כמה חודשים או אפילו כמה שנים של מגורים בנכס, מתגלים סדקים, נזילות, מרצפות זזות ושאר ליקויי בניה…

אז מה עושים

בדק בית הוא מצרך יסוד ברכישה של בית חדש. כמו שלא קונים מכונית ללא טסט, לא קונים מבנה חדש בלי לבצע בו בדק בית יסודי על ידי חברה אמינה בתחום. במהלך בדק בית לדירה חדשה, מהנדס בנין מוסמך סורק את כל חלקי המבנה, מהרצפה ועד הגג, ובודק את איכות הבניה. האיכות נבדקת לפי תכניות המבנה, לפי תקני הבטיחות של הג”א וגופים נוספים ולפי תקני הבניה המורשים. המהנדס גם משתמש בעזרים טכנולוגיים שונים לבדיקת מערכות כדוגמת מערכת המים או החשמל.

ואם מאותרים ליקויי בניה

בסופה של הבדיקה המהנדס מציין בחוות דעת מסכמת את כלל ליקויי הבניה שנמצאו ואת מיקומם המדויק בנכס. בנוסף, חוות הדעת בבדק בית לדירה חדשה כוללת מספר הצעות לתיקון הליקויים, כולל עלות מוערכת. באמצעות דו”ח המהנדס ניתן לעשות כמה צעדים לקבלת המגיע לכם:
א. אם עדיין לא נכנסתם לדירה החדשה אפשר לדרוש מהקבלן את ביצוע כלל התיקונים הדרושים ולאחר את מועד הכניסה.
ב. גם אם אתם כבר מתגוררים בדירה ניתן לתבוע מהקבלן את ביצוע התיקונים, או לבצע את התיקונים בעזרת אנשי מקצוע ולדרוש מהקבלן פיצוי כספי מתאים.
ג. אפשר לתבוע מהקבלן פיצוי על ירידה בערך הדירה בהתאם לסוג הנזק.

חשוב לדעת שהקבלן נושא באחריות למבנה במשך תקופה של עד עשר שנים, בהתאם לסוג הליקוי. ישנם ליקויים שתקופת האחריות עליהם מוגבלת בשנה, שנתיים או שלוש שנים ולפיכך ככל שתקדימו לבצע בדק בית כך אחריות הקבלן רחבה יותר.

בדק בית עם הכניסה לדירה החדשה

אם בדק הבית נערך עם הכניסה למבנה גדלים הסיכויים שהקבלן ייענה לדרישתכם במהירות ובקלות. לעתים צוותי הבניין עוד מגיעים למבנה וגם מבחינתכם נוח לבצע שיפוצים ותיקונים לפני הכנסת הרהיטים לתוך הבית.

לפעמים האופוריה מבית חדש כל כך גדולה שאנו מעדיפים להניח לבעיות שמתגלות ולקוות שיהיה טוב… למען האמת ליקויי בניה אינם נעלמים מאליהם, וברוב המקרים הם רק מחמירים. רטיבות קטנה שאפשר להתעלם ממנה עלולה להצביע על דליפה משמעותית מהצנרת או על בעיית איטום שיכולה לגרום לבעיות היגייניות ובריאותיות. סדק קטן בקיר עלול להתגלות כסדק מבני המעיד על בעיה בשלד הבניין וכו’.

ועוד שני טיפים חשובים

א. על תסמכו על עצמכם.גם אצל טובי הקבלנים בארץ התגלו ליקויי בניה. למעשה, כמעט אין קבלן שחסין מפני הבעיה הזו. גם במבנים חדשים מתגלות במהלך בדק בית בעיות וליקויי בניה, מסיבות שונות: מי אי התאמות בתכנון ולבחירה אינה מתאימה של מוצרים וחומרי בנייה עד לליקויים בביצוע עבודות הבנייה.
ב. אם אתם “לא מבינים בזה”- תנו למי שמבין בזה לבצע את בדק הבית!

מאמר נוסף באתר על  בדק בית ליציבות קירות הדירה

דפים ישנים שהפנינו לחדשים

דוגמאות לחוות דעת הנדסית כאן תוכלו לעיין במסמכי חוות דעת הנדסית שהוכנו לאחר בדיקות הנדסיות שלנו.
תהליך בדיקה הנדסית ציור סכימתי של כל השלבים בבקורת הנדסית שמהנדסי “אלגן הנדסה” מבצעים. זה כולל כל התנאים האפשריים במהלכה. (אל תחמיצו את האפשרות להביט! תקבלו מידע שלם על שלבי בדק בית בזמן קצרצר).
מכתבי תודה כמה ממכתבי תודה שקיבלנו מלקוחותינו.
קבלת הצעת מחיר כאן תוכלו לקבל הצעת מחיר על ביקורת דירה,בית או כל מבנה אחר.
יצירת קשר רוצים לשוחח איתנו או לשאול שאלה? בבקשה,נענה בשמחה רבה.