אחד הפתרונות שיכולים לעזור לבצע את הפרויקט בהתאם לדרישות של גורמים המוסמכים והתקנים הרלוונטיים היא להיעזר במומחים שאינו קשור למתכנן,קבלן המבצע ,מפקחת , בעלי מקצוע שונים וכו’. לצורך כך קיימות חברות בדק בית המומחיות בליווי פרויקטים של בנייה ע”י ביקורות טיב העבודות החל משלב התכנון- דרך ביקורת על התכנון , ובמהלך עבודות הבניה, ולבסוף בדיקה הסופית של הנכס וזאת הכול להתאמתו לדרישות גורמים המוסמכים ,התכנון והכללים המקובלים ותקנים הביצוע הנדרשת. זאת תוך עזרא על ביצוע העבודות לפי לוחות זמנים ועל עמידה בתקציב, ככל שניתן.

היתרונות בפיקוח בניה על ידי חברת בדק בית

חברות בדק בית הן חברות בעלות ניסיון רב בהנדסת בניה וביקורת מבנים .הן מעמידות לרשות הלקוח צוות מוסמך של ממומחים בתחום, ובעיקר מהנדסי בניין מנוסים. הם בקיאים בחוקי ותקנות הבנייה, עלויות העבודה והחומרים. חברת בדק בית כזו מהווה את נקודת המפגש בין דרישות התקנים לבין מתוכנן ו\או לבין מבצעים בפרויקט.המומחים בודקים את המבנה בכול שלב של התכנון או בנייה ונותנים חוות דעת הנדסית על אי התאמות הקיימות בפרויקט כולל פתרונות לפתרון הבעיות מכול סוג שבן בתכנון וביצוע : אדריכלות, חשמל ומים,הבנייה עצמה (כולל שלד ,גגות, ריצוף, צביעה וכדומה). היא הופכת להיות נציג עצמאי של הלקוח באתר שאינו קשור למתכנן,קבלן המבצע ,מפקח , בעלי מקצוע שונים וכו’ לכן אינו תלוי ואובייקטיבי מאוד השומר רק על האינטרסים של הלקוח תוך שמירה והצמדה על דרישות הרשויות המוסמכות והתקנים ותקנות תכנון והבניה.הבדיקות וביקורים צמודים לכל שלבי הבנייה.

המומחים מספקים ללקוח דוחות לגבי טיב והתקדמות הבניה, כולל מתן פתרון בעיות בלתי צפויות שצצות עם הזמן. חברת בדק הבית מספקות בעצם בדיקות בלתי תלויות על עמידת הפרויקט בדרישות התקנים , תקנות בניה וכו’ ומפנקות דוחות על אי התאמות ובעיות הקיימות בפרויקט.גילוי מוקדם של הבעיות נותן לתקנם בעלות מופחתת וזמן קצר וכך נשמר לוח הזמנים והתקציב הפרויקט תוך הצמדה לדרישות התקנים. הדבר מבטיח שהתוצר הסופי יהיה תואם למפרט התכנוני מכל הבחינות, לוח הזמנים והתקציב הנקובים,דרישות התקנים וכו’ תוך הסמכה כל העת על ניסיון העשיר בפרויקטי בניה קודמים.

השקעה לצורך חסכון

אמנם ההשקעה בחברת בדק בית לצורך פיקוח על הבנייה מעמידה את הלקוח מול הוצאה נוספת בין שלל הוצאות הבנייה הגבוהות, אך בסופו של דבר מדובר בהשקעה שנועדה לחסוך כסף. ראשית, העובדה שיש גוף מפקח ביתי תלוי ועצמאי, אחראי ומנוסה, המכיר את תקנים ואת דרישות הלקוח, יכול למנוע הוצאות מיותרות ללקוח עקב בניה לקויה על ידי בעלי מקצוע או קבלני משנה השותפים לתהליך. שנית, העובדה שחברת בדק הבית שומרת על לבנייה תקנית תמנעו הפתעות שיתגלו בעתיד, כמו סדקים שלא התגלו בשלב הבנייה או בשלב מסירת הנכס וכן ליקויי בניה אחרים שעלות התיקון המאוחר שלהם תהיה גבוהה בהרבה. לבסוף, חברת בדק הבית מביאה איתה ניסיון ומקצוענות שהלקוח עצמו, מבין בתחום ככל שיהיה, לרוב אינו מנוסה מספיק כדי למלא את מקומם, ואינו זמין מספיק כדי לפקח על תקינותו בכל שלביו.

מעבר לסמכות המקצועית, פנייה לחברת בדק בית וההתקשרות עם מישהו שסומכים עליו באופן אישי, תורמת באופן משמעותי לשקט הנפשי של הלקוח שנכנס לתוך פרויקט ארוך ויקר. שקט נפשי בתוך תהליך כזה אולי אינו נמדד בכסף, אבל ערכו לא יסולא בפז.