ל פעולת בניה שלא נעשתה בהתאם לתכנון המבנה נחשבת לליקוי בניה. ליקויים בבניה יכולים להתגלות עם קבלת המבנה או בשלב מאוחר בהרבה ואפילו לאחר מגורים של מספר שנים בנכס. לכן כדאי לבצע בדיקה לבית על ידי מומחה בתחום, אשר במהלכו נבדקים כל חלקי הבית- מהמסד ועד הטפחות- ומדווחים כל ליקויי הבניה שנמצאים. הערכת ליקויים מספקת נתונים לא רק על מיקום המפגעים וסוגם, אלא מספקת גם פתרון לתיקון הליקוי והערכה כספית של הנזקים לנכס.

סוגי ליקויים

ישנם מגוון ליקויי בניה, שחלקם אסתטיים בלבד וחלקם מבניים ולכן מהווים סכנה של ממש.

  • ליקויים בשלד המבנה, למשל, עלולים לגרום להתפוררות קירות ואף לקריסתם בעיקר במצבים הקריטיים של העומסים הפועלים לדוגמה תזוזת הקרקע או כוחות רעידת האדמה. לעתים ניתן לזהות ליקויים בשלד בעקבות הופעת סדקים, תזוזת קירות תומכים או מדרגות, נשירה של חיפויים חיצוניים או פנימיים ועוד. במקרה שמופיע אחד מאלה כדאי לבדוק מהו מקור הבעיה.
  • ליקויים בצנרת המים , שפכים,נקזים או ביוב יכולים להתבטא בהופעת רטיבות או ריקבון, אך הם עלולים גם לגרום לפגיעה ביסודות המבנה. תופעות אלה יכולות להיגרם גם עקב בעיה באיטום הגג, החלונות , חדרי רחצה או המרפסות, שבעקבותיה ישנה חדירה של מי גשמים. ליקויים הקשורים בחדירת מים עלולים להיות מסוכנים לבריאות בגלל החשש מכניסת חיידקים בעת היווצרות עובש על רכיבי המבנה.
  • ליקויי בנייה אסתטיים הם לרוב ליקויים בעיבוד קירות או תקרות מטויחים או בגוון אריחים בחיפוי קירות או רצפות ,באחידות הריצוף או חיפוי , צביעה רשלנית או טיוח לא אחיד.
  • ליקויים בטיחותיים במעקים, מסעדות,מדרגות וכו’ שיכולים לסכן את שלום בני האדם. ליקויים אלה יכולים להיות מפגע בטיחותי וכדאי לבצע הערכת נזק ע”י איש מקצוע.

 

למה לבצע הערכת ליקויים?

 

  • בשביל השקט הנפשי- ליקויי בניה שאינם מטופלים במועד עלולים לגרום נזק גדול בהרבה. ליקויים בצנרת למשל עלולים לגרום לריקבון, רטיבות,עובש ועיבוי שחלקו נסתר מתחת למרצפות או מאחורי הקירות או תקרות , אך כעבור זמן יכול להביא להתפוררות בחיפוי \ ציפוי קירות ותקרות ופגיעה במרצפות. גם אם מדובר בליקויים אסתטיים – אין סיבה שתסבלו מעוגמת נפש משום שביתכם לא נראה כפי שהיה אמור להיות.
  • בשביל הכיס- הערכת ליקויים מאפשרת לכם לתבוע מהקבלן תיקון הנזקים שהתגלו או החזר כספי בהתאם למידת הנזק. ההערכה מונעת נזק מצטבר ולכן מונעת הוצאות כספיות מיותרות שעלולות להגיע אם הנזק לא יתוקן

מאמר על איתור ליקויים ועל תביעות משפטיות