כאשר קונים, בונים או משפצים בית חדש או ישן, חשוב מאוד לבדוק האם קיימים ליקויי בנייה במבנה. גם אם למראית עין נראה הנכס יפה ומושקע, אדם שאינו מקצוען לא יוכל להבחין בליקוי בנייה סמויים, שכן לשם כך נדרשים כלים והבנה מקיפה בתחום. ליקויי בנייה משמעם חוסר התאמה בין התכנון לביצוע, כלומר שהיישום איננו תואם לתוכנית המקורית הרשומה במפרט, או היבטי בנייה שאינם עומדים בתקנות הנדרשות בחוק. מכיוון שלעיתים לוקח זמן רב עד שליקויים אלו מתגלים, ואילו אחריות הקבלן כבר איננה בתוקף בעת זו, עלול הדבר להוביל לתיקונים המסתכמים בהוצאות ניכרות. על כן, לפני שנכנסים לבית החדש יש להזמין מהנדס בניין מנוסה ,מוסמך ואובייקטיבי אשר יבדוק את הנכס, ובמידה וקיימים בו ליקויי בנייה יעריך את עלות תיקונם וירשום את מסקנותיו במכתב רשמי.

 

ליקויי בנייה חמורים

 

ליקויי בנייה בשלד הבית הינם החמורים והמשמעותיים ביותר מכל סוגי הליקויים, ועלולים אף להיות בלתי הפיכים. ליקויים אלו פוגעים בתפקוד ובביטחון המבנה, כרוכים בהוצאות נכבדות, ובמקרים חמורים עשויים לגרום לחוסר יציבות של הבית או חלקיו ואף לקריסתם. מדובר בליקויים כדוגמת נשירה של חלקי קירות, סדקים במבנה המדורגים לקטגוריה של נזק בטיחותי, סטייה או תזוזה של קירות, מדרגות סדוקות או רופפות ,אי יציבות של קונסטרוקציה בגג רעפים. בנוסף לכך קיימים ליקויי בנייה שאינם קשורים לשלד הבית, אך נחשבים לליקויים בטיחותיים המסכנים חיים. על אלו נמנים בין היתר סורגים לא תקינים לחלונות, מעקים רופפים ולא תקינים לחדרי מדרגות ומרפסות, ליקויים בבניית הממ”ד, וכן אי התאמה לדרישות של מכבי האש.

 מאמר נוסף על תהליך בדיקת הליקויים שאנו מבצעים

בדיקת ליקויים בבית  – כאלו הפוגעים באיכות החיים

 

בדרך כלל מרבית ליקויי הבנייה אינם מסכנים את הגרים בהם, אך מורידים את ערך הנכס וגורמים לאי נוחות רבה, שכן הם מפריעים מבחינה אסטטית ומשפיעים לרעה על איכות החיים. ליקויים אלו כוללים בין היתר :

 

נזילות בקירות ורטיבות – מדובר בליקויי בנייה קשים הגורמים להתרופפות ציפויים שונים כמו צבע או אריחים, וגם מובילים לפגיעה במעטפת הבית ומפחיתים מכושר הבידוד שלו. בנוסף, בשל נזילות ורטיבות מופיעים כתמים ופטריות המהווים מטרד בריאותי ואסטטי.

סדקים המדורגים לקטגוריה של נזק לשירות – אלו מכערים את הנכס ופוגעים בתפקודו, וכמו כן מהווים מקור לבעיות רטיבות.

ליקויים אסטטיים – על אלו נמנים סדקים במבנה המדורגים לקטגוריה של נזק חזותי,טיח עקום, חוסר דיוק בגימור צביעת הקירות, נימים בקירות, רטיבות ועובש, וציפויים שהורכבו באפון עקום ולא מדויק.

ליקויים במערכות הבית – סוג זה של ליקויים כולל בין היתר מפגעים במערכות המים והניקוז, ובמערכות החימום והאוורור.

בניית ושיפוץ נכס שלא לפי התוכניות – ליקוי זה מתרחש כאשר בית נבנה במידות ובצורה שאינן תואמות את תוכנית המפרט שלו, או שהוא חורג במידותיו מהמותר בחוק, ולכן צפוי לקנסות ודוחות מהעירייה.

ליצירת קשר לחצו כאן ומלאו את הטופס