רטיבות בדירה הוא אחד מהליקויים השכיחים ביותר במבנים. רטיבות בבית, או רטיבות בקירות היא מפגע תברואתי והיא מסוכנת לילדים קטנים ולחולי אסטמה למשל. כחלק מתהליך בדק בית, איתור נזילות מים או איתור רטיבות אינו עניין פשוט. מדובר במקצוע הדורש מיומנות וניסיון רב על מנת לאבחן ולאתר את מקור הבעיה את מקורהרטיבות, תוך הימנעות מגרימת נזק לבית כמו שבירת קירות או עקירת מרצפת.

בדיקה לגילוי נזילות בבית

בדיקת רטיבות מתבצעת תוך שימוש במצלמה טרמית אשר עוזרת לניתוח מעמיק של בעיית הרטיבות. בדיקת רטיבות מתבצעת באמצעות שימוש במצלמות טרמיות – גלאי רטיבות מתקדמים, בסיום בדיקת רטיבות מוציא המומחה חוות דעת הנדסית עם פירוט הליקוי, דרך התיקון ואמדן עלויות התיקון.

רטיבות בדירה היא לא רק הבעיה הנראית בעין, לפעמים הנזק לא נראה כלל, כמו חול רטוב מתחת לריצוף, נזק למשקופים ולדלתות שנרקבים, או גרוע יותר, יצקת הבטון ברצפה מחליד. רטיבות בדירה לא תמיד נגרמת מנזילה מצינור מים או ביוב והיא יכולה לנבוע גם מאיטום לקוי של רוֹבָּה במקלחות, או חדירת מים אל הבית ממרפסת עקב איטום לקוי. או כשאין אטומת טוב של הגג, כשיש בעיה באטימת מעטפת חוץ המבנה או כשיש בעיה במערכת האינסטלציה.

ביצוע בדק בית תקופתי

רטיבות בבית יגרמו לכתמי רטיבות וריחות בתוך הבית, לקילופי טיח וצבע פגיעות במשקופים, שקיעת מבנה וקילופי טיח עד ברזלי השלד ואף נזקים לציוד בתוך הבית. במקרים שמתווסף עובש לרטיבות מדובר גם במפגע בריאותי וגם אסטטי . יש מקרים שהמהנדסים אשר מבצעים בדיקת ליקויים  ובדק בית ובאופן ספציפי עושים בדיקת רטיבות, קובעים כי לא ניתן לקיים אורך חיים תקין בבית או בחדרים מסוימים עקב חדירת הרטיבות או נזילות.

לרטיבות בדירה יש פתרונות, חלקם ניתנים לפתרון מיידי וחלקם נמשכים לאורך זמן. את הפתרון המתאים ביותר לכל סוג של נזילה יוכל לעשות מומחה שעשה בדיקת רטיבות . הוא גם יכול למנוע הוצאות מיותרות בגלל תיקונים שאינם יעילים. כשיש בעיית רטיבות בבית ומחליטים להזמין איש מקצוע כדאי שיהיה זה מומחה שיעשה בדיקת רטיבות בבית וייעזר במכשור מתקדם בתחום הטכנולוגי, ייתן יעוץ מקצועי וינתח נכון את הממצאים אשר זוהו במצלמה התרמית.

http://www.elganengineering.co.il/constructionDefects.html

http://www.elganengineering.co.il/bikoretMivnim.html

http://www.elganengineering.co.il/articleBdikatDiraBait.html

http://www.elganengineering.co.il/homeInspection.html