הגנה מפני גז ראדון

שאלה

מה זה גז ראדון ומהי ההגנה מפני חדירתו למבנה ?

תשובה.

הראדון 222 הינו גז אצילי שאינו נוטע לחיבור עם חומר אחר.

הוא נוצר מהתפרקות של רדיום 226 שנמצא בכמויות גדולות בקרקע ובחומרי בנייה שמקורם בקרקע. הוא מתפשט דרך סדקים בשלד המבנה ודרך צנרת הבניין בגין הפרשי לחץ האוויר בין פנים לחוץ. הראדון מהווה גורם מסרטן. לאחר שהראדון חודר לתוך המבנה הוא ממשיך בתהליך התפרקותו והחומרים החדשים רוכבים מעל לחלקיקי האבק שאותם אנו נושמים. חלקיקים אלה מבצעים ריקנת בריאות ופולטים קרינת "אלפא, בטא וגמא" ופוגעים בתאי הריאות וגורמים להיווצרות תאים סרטניים. ע"פי גורמים המקצועניים עישון הטבק וחשיפת לראדון הינם אחד מהגורמים העיקריים לסרטן הראות.

פתרונות הנדסיים להגנה מפני ראדון

הגנה פסיבית

מבוססת על שיפור ההתנגדות של חיבורים ורכיבים במעטפת הבניין על מנת לחסום את מעבר הראדון אל המבנה.

א. יש לבדוק שהקרקע הינה קרקע בעלת שפיעת ראדון נמוך ויש להשתמש בחומרי בנייה בעלי התנגדות גבוהה לחדירת ראדון , בעלי צפיפות ועובי גבוהים ובעלי תכולות רדיום נמוכות יותר.

ב. אפשר לצבוע את החללים בצבע מיוחד או להשתמש בחומרי איטום העומדים בפני חדירת הראדון. לדוגמה בשתי או שלושה שכבות של יריות ביטומניות או פוליאתילן הבאות במגע עם קרקע.

ג. יש לאטום את ה סדקים בשלד המבנה ,תפרים, פתחים להעברת צנרת של מערכת חשמל, תקשורת ואינסטלציה ע'י קצפים מתנפחים, דבקים או חומרים גמישים ופלסטיים אחרים.

ד. רצוי לצפות את מעטפת החלל ע"י צבע אפוקסי ,אקליד ,גומי או פוליווינילחלוריד.

הגנה אקטיבית

מפחיתה את עומס הראדון בדרך לדילול של ריכוז הראדון :

א. ע"י אוורור מאולץ. כדי לדלל את הראדון מאוויר הפנים אפשר להשתמש בהכנסת אוויר צח לחללים או יצירת על לחץ בהם אשר ימנעו את חדירת הראדון מהקרקע. במקרה ראשון מאוורר אחד מכניס אוויר לחלל והשני ומוציא את האוויר החוצה. אפשרות שניה הינה שני מאווררים המכניסים אוויר לחלל והאוויר יוצא לפרוזדור דרך פתחים בקיר, כך שנוצר לחץ בחלל שימנע חדירתו של הראדון לחלל. לחץ הרצוי הינו 4 פסקל.

ב. אפשר גם לבצע מערכת רכיבים קונסטרוקטיביים של המבנה מוליכי גז ביסודות הבניין כדי לבצע הוצאת הראדון הנפלט מהקרקע לאטמוספרה בטרם תחדור לחלל.

להתייעצות חייג כעת: 1-800-33-55-35

נשמח לעמוד לשירותך!