מערכת גילוי עשן לטופס 4

דרישות כיבוי אש לטופס 4

על מנת לקבל טופס 4, יש צורך לעמוד במגוון דרישות. בין היתר, יש צורך לעמוד בדרישות בטיחות שונות ובהן בטיחות אש. בסקירה נבקש לעסוק בדרישות כיבוי אש לטופס 4 ונספר מה חשוב לכם לדעת בנושא הזה.

קבלת טופס 4 לכיבוי אש במבנה

למען הסר ספק, בהנחה שטרם הבנתם מהו טופס 4, כמה מילים על כך. טופס זה הינו המסמך המעיד כי אפשר לאכלס את המבנה והוא מתאים למגורים או לתכלית אחרת. טופס כזה נדרש לא רק למבנים משותפים אלא גם לבתים פרטיים. בין יתר הדרישות, העוסקות במערכת החשמל, הגז ומערכות נוספות, נדרת חתימה גם מצד רשות הכיבוי בנושאים נוספים. יש לציין כי כלל המערכת לכיבוי אש נבדקת בהתאמה להיתרי הבניה שניתנו עוד לפני שהחלה הבניה בפועל. במידה ואין התאמה, הדבר עשוי לעכב ואף לשלול את קבלת הטופס בתוך פרק זמן סביר. עוד נדגיש כי דרישות טופס 4 למבני מגורים יהיו שונים לעומת מבנים מסחריים, עסקיים ומבני ציבור.

דרישות מערכות גילוי כאמצעי כיבוי

בטופס 4 מקבלים למעשה אישור על כך שהמבנה מוכן וכשיר למגורים, כאשר ננקטו צעדים מתאימים שיאפשר כיבוי שריפה ביעילות. אך עוד לפני שמגיעים לכיבוי של שריפה בשל קצר או מכל סיבה אחרת, יש צורך במערכות גילוי. מערכת גילוי עשן לטופס 4 תלויה באופי המבנה ובתכלית שלו. ככלל, יש מגוון די רחב של מערכות לגילוי עשן, חלקן פשוטות ובסיסיות וחלקן הרבה יותר מורכבות. חשיבות מערכות אלה רבה מאוד כי הן יכולות לאתר את קיומה של אש ואת נוכחותו של עשן לפני שהשריפה מתפשטת ומהווה סכנה של ממש. זה חיוני לשמירה על רווחתם ולשלומם של דרי המבנה או המבקרים בו. למותר לציין כי גלאי עשן כבר הצילו לא מעט נפשות כאשר צפצוף ההתראה העיר את בני הבית משינה עמוקה בשעת לילה. זו דרך חשובה לפינוי אזור הסכנה מבעוד מועד.

לקריאה נוספת על דרישות כיבוי האש לטופס 4 ליחצו כאן

חשיבות החתימה של נציג הכבאים

מלבד מערכת גילוי עשן לטופס 4 יש כמובן דרישות נוספות. למשל, דרישות כיבוי אש לטופס 4 כוללות התקנה של גלגלונים בקומות השונות. יש כללים חשובים שעוסקים במקום שבו יש להתקין את הגלגלונים, באיזה אורך צריכים להיות הצינורות וכן הנגישות לאמצעי הכיבוי. הדרישות מפרטות גם מתי ובאילו תנאים יש צורך להתקין מערכת של מתזים (ספרינקלרים). מתזים אלו נועדו להפעיל את המערכת להתזת מים כאשר מזוהים סימנים לשריפה, בדרך כלל עליה בטמפרטורה שבה חש גלאי מתאים.  אם כן, נציג הכבאים חותם על כך כי בדק ומצא כי כל מערכות הגילוי והכיבוי מותקנים לשביעות רצונו. נבדק ואושר שהם מותקנים על פי תוכניות הבניה שאושרו מבעוד מועד וכי הם עומדים בתקנים המחמירים.