פסקי דין בנושא ליקויי בנייה

על אף  שהמודעות הציבורית לנושא מציאת ליקויים בתחום הבנייה גברה בשנים האחרונות, עדיין הדרך ארוכה ורחוקה מאוד מלהיות מושלמת. קבלנים רבים עדיין מוסרים לרוכשים דירות או בתים שאינם חפים מליקויים. לעיתים הליקויים קלים אך לעיתים יש צורך בתיקונים משמעותיים מאוד. כדי להבין מה קורה בשטח אספנו מספר עובדות מתוך פסקי דין בנושא ליקויי בנייה. עומדים לקנות דירה או בית? אל תוותרו על זכותכם לבדיקה מוקדמת של הליקויים. מצאתם ליקוי? אל תוותרו על זכותכם לתיקון!


ליקויי רטיבות וגם פיצוי


אחד הליקויים הנפוצים ביותר בתחום הבניה בארץ הוא ליקויי רטיבות. בפסק דין שניתן לאחרונה נקבע כי על קבלן לפצות רוכשים שגילו איטום בעייתי, תקלות ריצוף ורטיבות. התובעים סיפקו לבית המשפט הערכה של מהנדס שהעריך כי עלות תיקוני הצנרת והרטיבות באמבטיה צפויה להיות כ-90 אלף ₪. הקבלן ביצע את התיקונים הנדרשים, אולם התובעים סברו כי התיקון לא היה מספק. בסופו של דבר, קבע בית המשפט כי הקבלן גם יפצה את הרוכשים בסכום כספי של 35 אלף ₪.


ריצוף מאיכות ירודה


בפסק דין אחר הצדיק בית המשפט בעלי דירה שהתלוננו על איכות הריצוף בדירה שרכשו. התובעים טענו כי לא רק שהותקן ריצוף באיכות נמוכה אלא שגם ההתקנה הייתה רשלנית ושלא על פי תקן ראוי. כמו כן, נלוו ליקויים בצבע ובטיח ונדרשו תיקוני אינסטלציה. גורם מקצועי בלתי תלוי שנבחר על ידי בית המשפט קבע כי עלות התיקונים מוערכת ב-20 אלף ₪. בנוסף, נקבע כי יש ממש בטענות התובעים כי קיימת ירידה בערך הדירה בשל תקלות נוספות כגון רוחב קטן מדי של דלתות ביחס למקובל. הקבלן חויב בתשלום עשרות אלפי שקלים לרוכשים