היתרונות של בנייה עם בלוק טבעי העשוי המפ או בוץ, על פני בנייה בבלוקים מסורתיים

מאמר הסוקר את היתרון של בלוקים טבעיים העשויים המפקריט בוץ או קש, על פני הבלוקים הרגילים לבנייה

בלוקים: הבסיס לכל בנייה

בלוקים הם מרכיב בסיסי בבנייה. הם משמשים לבניית רוב בנייני הדירות.

ניתן לסווג בלוקים לשתי קטגוריות עיקריות: בלוקים באיכות גבוהה ובלוקים באיכות נמוכה וזאת על סמך החומרים מהם בנויים.

לבלוקים באיכות גבוהה עלות גבוהה יותר אך הם עמידים יותר ומספקים בידוד טוב יותר. לבלוקים באיכות נמוכה,מן הסתם עלותם נמוכה יותר אך הם פחות עמידים ומספקים פחות בידוד מה שמתבטא בכסף בהמשך.

ממה עשויים הסוגי הבלוקים הנפוצים?

בלוקים מסווגים לשלושה סוגים: אבני בניין, לבנים ותערובת טיט.

אבני בניין הן הצורה הפשוטה ביותר של אבנים. הם עשויים מעץ או פלסטיק וניתן להרכיב אותם יחד ליצירת מבנה.

לבנים הם סוג הבלוקים הנפוץ ביותר בענף הבנייה. הם עשויים מחימר וחול, אשר לאחר מכן מיובשים ומחוממים לפני שמכניסים אותם לתבניות ליצירת צורותיהם.

תערובת טיט היא תערובת של מלט, חול, מים ומרכיבים אחרים המשמשת למילוי פערים בין לבנים או יסודות בניין באתר.

סוגי הבלוקים הנפוצים בשוק

הבלוק השחור

הבלוק הפשוט והזול מבין השאר. עשוי מתערובת של בטון והוא נוצק לתוך תבנית עם מעט חללים.

יכולת הבידוד שלו מוגבלת ולכן נדרשות לרוב השקעה נוספת בבידוד

 הבלוק האדום

בלוק קרמי בגוון אדום חסין אש. הבלוק קל מאד ומבודד ברמה גבוהה. הוא אטום למים ועמיד לאורך זמן מפני פגעי מזג האויר והזמן. מחירו גבוה ולכן לא הרבה משתמשים בו.

בלוק איטונג

נקרא גם הבלוק הלבן והוא מהמובילים לשימוש בארץ כבר עשרות שנים. מורכב מתערובת חול, סיד ומלט אשר עוברים ייבוש בטמפרטורות גבוהות. בעל יכולת בידוד מצויינת וקל לשימוש וחיתוך בזמן הבניה. גם הוא לא זול אך לרוב מצדיק את מחירו.

 בלוקים טבעיים

חומרי בנייה לבניית בתים השתנו במהלך השנים. הבלוקים המשמשים לבניה הינם מעט יותר ידידותיים לסביבה וקצת יותר ברי קיימא.

לבנים הן בחירה פופולרית לבית מכיוון שהם עמידים ועמידים בפני חום, אבל הן אינן זולות והן גם צריכות להיות מוחלפות כל עשרים או 30  שנה עקב השפעות של התבלות.

עם זאת, ישנן אבני בניין  טבעיות אחרות שיכולות לשמש כחלופה ללבנים בעלות איכויות דומות. אלו כוללים:

– חבילות קש: אלה יכולות לספק בידוד והגנה מפני אש – לימקרט: זה עשוי מתערובת של סיד, חול ומים – המפקרטיט: זה עשוי משבשי קנבוס מעורבבים עם סיד או חומרי קשירה אחרים

השימוש באבני בניין טבעיות אלו עשוי להפוך את תהליך הבנייה לידידותי יותר לסביבה, כמו גם להוזיל אותו בטווח הארוך.

בשנים האחרונות, בכל רחבי העולם, חומרי בניין טבעיים ואלטרנטיביים הופכים פופולריים יותר בתעשיית הבנייה בגלל היתרונות הסביבתיים והברי-קיימאים שלהם. חומרים אלו אינם רק ידידותיים לסביבה אלא גם בעלי השפעה נמוכה יותר על הסביבה מאשר חומרי בניין רגילים.

חלק מחומרי הבנייה האלטרנטיביים הנפוצים ביותר בשימוש כוללים: עץ, במבוק, קש, חימר, אדובה וקוב. חומרים אלו הם לא רק בני קיימא אלא גם מתחדשים וניתנים למחזור.

היתרונות  של שימוש בבלוקים טבעיים לבנייה

בלוקים לבנייה טבעיתהדבר הראשון שניתן לחשוב על השימוש בבלוקים טבעיים הוא שהם הרבה יותר ידידותיים לסביבה מחומרים אחרים. אבל זה לא מסתכם רק בזה, ויש להם הרבה יתרונות נוספים.

1. כמובן שבלוק טבעי הרבה יותר ידידותי לסביבה מחומרים מסורתיים כמו בטון או פלדה, מדובר בזמן הכנת הבלוקים כאשר הבלוקים הרגילים דורשים כימיקלים או תוספים כדי לייצרם, מה שאומר שהם משחררים את החומרים האלה לסביבה לאורך שנים רבות.

2. אבני בניין טבעיות הן גם עמידות מאוד ויכולות להחזיק מעמד במשך מאות שנים עם עבודת תחזוקה מינימלית הנדרשת. הסיבה לכך היא שהם עשויים מחומר שמתחדש כל הזמן, כמו חול, חימר ואבן.

3. בידוד וחוזק. היום הבלוקים הטבעיים כבר בעלי עמידות לאורך שנים יחד עם בידוד טרמי מהגבוהים בשוק.

דוגמא לכך הוא בלוק המפקריט בעל איכויות יוצאות מן הכלל בכל המדדים.

איך תוכלו לבחור  סוג בלוק המתאים לבנייה של בית שלכם

בחירת אבן הבניין הנכונה לבית שלך יכולה להיות משימה לא פשוטה. יש כל כך הרבה אפשרויות שזה יכול להיות קשה לקבל החלטה. עם זאת, אחד הפתרונות הטובים ביותר הוא ללכת על בלוק ירוק.

בלוקים ידידותיים לסביבה אלה נועדו להפחית את צריכת האנרגיה ולוודא שיש לך פחות השפעה על הסביבה.

הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון בבחירת בלוק ידידותי לסביבה הוא רמת הבידוד. ככל שרמת הבידוד גבוהה יותר, כך היא יעילה יותר בשמירה על חום בתוך הבית שלך בחורף ואוויר קריר בקיץ.

הדבר השני שאתה צריך לשקול הוא האם אתה רוצה בלוק ידידותי לסביבה שיש לו אפקט בידוד אקוסטי או לא. זה יהיה תלוי איפה אתה גר וכמה זה רועש מחוץ לבית שלך.

בלקוים טבעייםלסיכום, יש הרבה גורמים שיש לקחת בחשבון בבחירת הבלוקים שיבנו את בית חלומותיכם. סוג הבלוק יהיה מן הסתם תלוי באורח החיים שלכם וכמובן גם בתקציב. בכל מקרה, שווה לבדוק את כל מה שיש לשוק להציע.

Table of Contents