האם כדאי לבצע בדק בית או רק בדיקת שמאי

בדיקת בית או שמאות לנכס

מתי מבצעים בדק בית ומתי שמאות לנכס?

עסקאות מקרקעין מצריכות לעיתים קרובות ביצוע בדק בית וגם שמאות נכסים. הימנעות מפעולות אלו, עלולה לגרום לקונה הנכס הפסדים כבדים.

מתי נדרש מאיתנו לבצע בדק בית ומתי נבצע שמאות נכס באמצעות שמאי מקרקעין? על כך במאמר הבא.

מהו תהליך בדיקת הליקויים

בדק בית הנה פעולה שמטרתה בדיקת הנכס מן הבחינה ההנדסית, לצורך איתור ליקויי בניה. תהליך בדיקה מתבצע על ידי שורה של אנשי מקצוע בתחום הנדל"ן והבינוי, לרבות שמאי מקרקעין, מהנדס בניין, הנדסאי בנין וכן מודדים מוסמכים.

במסגרת תהליך בדק בית נבחן הבית בקפדנות בסיוע מכשירים אלקטרוניים מתקדמים ונחשפים פגמים וליקויי בניה גלויים וסמויים. בתהליך של בדק בית נבדקים, בין השאר, יסודות הבית, תשתיות הקבועות ברצפה ובקירות, רשת החשמל, המים, הביוב והגז, טיב הבניה והתאמתה לתקני הבטיחות, איכות חומרי הבניה, תאימות הבניה לתכנון המקורי ועוד.

בדק בית הנה פעולה מורכבת שאינה יכולה להתבצע על ידי אדם בלתי מקצועי. במקרים רבים, אחראי על בדק בית שמאי מקרקעין מוסמך, שפעמים רבות הוא גם בעל חברת בדק הבית עצמה.

רבים כבר מכירים בחשיבות הרבה של תהליך בדק בית, אך הוא אינו נערך רק טרם רכישה של בית חדש. גם קונים של בתים מיד שנייה מבצעים בדק בית לנכס אותו הם עומדים לרכוש, כדי לאתר מפגעים סמויים מן העין, היכולים להצדיק הורדה במחיר. בדק בית מתבצע גם לאחר שנערך שיפוץ גדול, כדי לוודא שהשיפוץ נערך לפי התוכניות והמפרט המוסכמים בחוזה.

גם בעלי נכסים נוטים כיום לבצע בדק בית לנכס שברשותם, לפני שהם מעמידים אותו למכירה, או לאחר שהסתיימה תקופת ההשכרה שלו. בכל המקרים, מקבלים הלקוחות בתום בדק בית דו"ח מקיף ומפורט, המונה אחד לאחד ולמפות את כל הליקויים בדירה (בליוויי תמונות) וכן את העלות המוערכת של ביצוע תיקונים בנכס.

שמאות נכסים

שמאות נכסים היא תהליך של הערכת שווי הזכויות בנכס, המתבצעת על ידי שמאי מקרקעין.

שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע רב הכשרה וידע בתחום הנדל"ן. שמאי מקרקעין מוסר ללקוח שלו דו"ח מפורט, הכולל בין שאר סעיפיו גם את שוויו הכולל של הנכס הנבדק.

הן קוני נכסים והן מוכרי נכסים נזקקים לשמאות נכסים. קונה עתידי של הנכס ישכור את שירותיו של שמאי מקרקעין כדי לבדוק אם המחיר המבוקש על ידי המוכר הוא סביר. המוכר, מצידו, יבצע שמאות לנכס שברשותו לפני שיעמיד את הנכס למכירה, כדי לדעת מהו השווי האמיתי שלו.

לעיתים שוכרים את שירותיו של שמאי מקרקעין גם בעלי נכסים שחויבו בהיטל השבחה, בגין השבחה עתידית של נכס שברשותם. שמאי מקרקעין יסייע לאנשים אלו להגיש שומה נגדית, כדי להפחית את גובה ההיטל.

גם אנשי עסקים רבים, קבוצות רכישה או משקיעים פרטיים נעזרים בשירותיו של שמאי מקרקעין. הם מבקשים ממנו לבצע שמאות נכסים למגרשים, בתים, דירות או בניינים שהם עומדים לרכוש, למטרות מגורים או השקעה.

 

הייתרון בהזמנת שמאי מקרקעין מקצועי

שמאי מקרקעין מקצועי יכול להסב את תשומת ליבם של אנשים אלו כי ישנן בעיות משפטיות או תכנוניות הקשורות לנכס, או לחילופין- לתת "אור ירוק" לביצוע העסקה.

מאחר ועסקאות מקרקעין נעשות כיום במחירים גבוהים מאוד, ראוי לא להתפשר על איכות השירות, הן בתחום של בדק בית והן במקרה של פנייה אל שמאי מקרקעין. בעלי מקצוע איכותיים לא יהיו אמנם הזולים ביותר, אך הם יסייעו ללקוח לחסוך סכומים גדולים פי כמה, בהמשך הדרך.

תוכן עניינים