משמעות המושג ניקוז קיר תומך

למה מתכוון הקבלן

בעת בדיקת בדק בית בתקופת שנת בדק נתגלו סדקים בקיר תומך בחצר ביתי. הקבלן מתכוון לבצע ניקוז של קיר התומך. מה משמעות המושג "ניקוז קיר תומך"?

הסבר על תפקידו של קיר תומך בבית או מבנה

כעיקרון קיר התומך עומד נגד לחץ צדדי של אדמה במטרה לייצר קפיצה גדולה במפלסי שטח הפיתוח. השיטה הנפוצה הינה לבצע קירות תומכים מבטון רזה ומילוי אבנים כך שמתנגדים לדחיפה צדדית בזכות משקלם. חישוב סטטי של קיר תומך מבוסס עקרון שלאדמה יש מדרון טבעית וכך חלק ניכר של המשקל אינו דוחף על הקיר.

מתי נוצרים ליקויים בקיר ניקוז תומך

ליקוי בקיר ניקוז תומך יכול להיווצר במקרה בו האדמה מקבלת כמויות גדולות של מי הגשמים היא משתנה לנוזל עם סמיכה גבוהה ולחץ על הקיר לפי החוקים של הנוזלים. הדבר מעמיד את הקיר במצב שונה מהרגיל. כשהלחץ הגדול הזה מצליח לסדק את הקיר המסיבי, נוצר ציר בחזית וחלק העליון של הקיר סובב ונוצר חלל בתחתיו. הקיר כבד אינו מתנגד ללחץ צדדי ולאחר תקופה מה יכול ליפול. אין אפשרות לתקן קיר תומך כבד בעזרת פרופילים או שרף אפוקסי או חיזוקים אחרים כמקובל בשלדים מבטון מזוין. כדי למנוע סכנה זו ת"י 940 בסעיף 6.7 דורש הנחת ניקוז גרביטציוני העשוי שכבת של צרורות מדורגים היטב שעובייה לא ימעט מ- 30 ס"מ בין הקיר התומך לבין העפר, וזאת לכל גובה של הקיר. בתחתית נקז הצרורות דורש התקנה לכל אורך הקיר נקז רצוף עשוי צינור מנוקב ומוצאים למי הניקוז.

במידה שבקיר התומך קיימים כבר סדקים ובמצב שלא בוצע ניקוז גרביטציוני ואפילו לא הורכבו מרכיבים כאילו קישוט של חתיכות צנרת בהן בלי הנחת שכבת של צרורות מדורגים בגב הקיר מי גשמים אינם עוברים היטב דרכן, הדבר מהווה בעיה בטיחותית והקיר יכול להיהרס.

בדיקת קיר ניקוז תומך

אלגן בדיקהלקבלת הצעת מחיר לבדיקת ה'קיר התומך אצלך – מלא פרטיך כאן. להתייעצות חייג: 1-800-33-55-35

נשמח לעמוד לשירותך! לקריאה אודות התחדשות עירונית לחץ כאן

תוכן עניינים